10 نکته که باید قبل از خرید پرینتر سه بعدی بدانید

آگوست 19, 2017 admin-1 No comments exist

اگر شما از جمله افرادی هستید که مدتی است فکرتان درگیر خرید پرینتر سه بعدی است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.
تعداد زیادی از پرینترهای سه بعدی امروزه در بازار موجودند که به نوبه خود نیازهای مختلفی را برآورده می سازند. مهمتر از همه، مواردی فنی وجود دارد که به نگاه دقیق تر شما نیاز دارد. برای کمک به شما جهت تصمیم گیری بر اینکه کدام پرینتر را انتخاب نمایید، ما یک لیست از 10 مورد که شما نیاز به دانستن آن قبل از خرید یک پرینتر سه بعدی را دارید، فراهم کرده ایم پس با i3dp.ir همراه باشید.

1.  انواع پرینتر سه بعدی

پرینت سه بعدی یک اصطلاح گسترده است که فناوری های مورد نیاز برای تولید مواد فیزیکی را پوشش می دهد. یک نوعی از تکنولوژی پرینتر سه بعدی  که شما احتمالا از رسانه ها و یا خدماتی های پرینت سه بعدی شنیده اید و تقریبا در حال حاضر فراگیرترین نوع هم می باشد، روش  FDM می باشد.معادل فارسی دقیقی ندارد ولی معنی لغوی آن  ” مدلسازی رسوب دوب شده ” می باشد.

Fused Deposition Modeling – FDM

FDM یک فرایند مواد افزودنی است، که در آن یک مدل با حرارت دادن و از قالب درآوردن پلاستیک ایجاد می گردد. قطعات لایه به لایه کنار هم قرار می گیرند. بسیاری از پرینترهای سه بعدی مورد اشاره در اینجا با این مدلسازی کار می کنند زیرا این مواد به طور گسترده ای در دسترس همه و پیدا کردنشان ساده می باشد.

پرینتر-سه-بعدی-fdm---1

2 نوع دیگر از پرینترهای سه بعدی قابل دسترس وجود دارد: استریولیتوگرافی که همان SLA میباشد و دیگری SLS (رسوب گزینشی لیزر) آنها در مقایسه با FDM بسیار گران تر هستند.

استریولیتوگرافی – Stereolithography

استریولیتوگرافی نیز از فرآیند مواد افزودنی استفاده می کند اما به جای بهم ریختن قالب پلاستیک، فرآیند از یک پرتو نور ماوراء بنفش برای سفت و سخت کردن یک مدل در یک مخزن حاوی مایع حساس به نور بهره می برد. این امر باعث ایجاد یک پرینت با کیفیت بالاتر می شود.

پرینتر سه بعدی sla - 2

رسوب گزینشی لیزر (SLS)
SLS شبیه استریولیتوگرافی است، به جز اینکه فرآیند به جای پرتوهای نور UV و مایع، دارای لیزر و پودر است. لیزر با ذوب کردن پودر باعث ایجاد یک لایه از مواد چاپ شده می شود. این امر اجازه چاپ برخی مدلها را به اشیاء فلزی می دهد که در دو فرآیند دیگر این امکان وجود ندارد.

پرینتر سه بعدی sls - 3


2. یکی بسازید و یا یکی بخرید.

صنعت چاپ سه بعدی ساخته شده توسط سازندگان و خالقان است، پس این حس ایجاد می شود که بسیاری از مردم می خواهند و سعی می کنند یک پرینتر سه بعدی برای خود بسازند. اگر شما تصمیم به پیگیری این موضوع دارید، برای ساخت آن دستورالعمل ها و کیتهای پرینتر های سه بعدی به صورت آنلاین در دسترس وجود دارد. ساخت پرینتر سه بعدی برای خودتان می تواند ارزان تر از خرید آن باشد اما اگر هیچ اشنایی با پرینتر سه بعدی ندارید طبیعتا تهیه یک کیت و راه اندازی ان برایتان دشوار خواهد بود.تصمیم نهایی شما به این بستگی دارد که آیا شما علاقه مند به سرهم بندی تکنولوژیکی دارید یا خیر یا فقط می خواهید چاپ سه بعدی را هرچه زودتر شروع کنید.

یک پرینتر سه بعدی بخرید یا خودتان بسازید - 4


3. قیمت

یکی از عوامل اصلی که می تواند به پرینتر سه بعدی برای قرار گرفتن در جریان اصلی بازار کمک کند قیمت آن است. قیمت به طور عمده بر کیفیت خروجی از پرینتر بستگی دارد. به طور کلی، خروجی های با کیفیت بالاتر قیمتی بیش از 1000 دلار دارند. پرینترهای حرفه ای حتی می توانند قیمتی بالای 2000 دلار داشته باشند.در ایران در حال حاضر میتوانید با 2 میلیون تومان یک کیت و یا حداقل 3.5 میلیون تومان یک پرینتر سه بعدی سرهم بندی شده تهیه کنید.نکته ای که باید توجه کنید این است که در خصوص پرینتر های FDM ، انقدر که بین مدل خارجی و ساخت داخل ایران اختلاف قیمت وجود دارد، بین کیفیت خروجیشان اختلاف بسیار کمی وجود دارد.پس قدم اول را بر تحلیل و بررسی مدل های ایرانی بگذارید.

با افزایش محبوبیت و رقابت سنگین، قیمت پرینتر تنها زمانی پایین خواهد آمد که کیفیت بهبود یابد. توجه داشته باشید که این چاپگرها با موادی که شما نیاز به چاپ محصولات خود دارید، وجود ندارند. شما باید به طور جداگانه این مواد را تهیه کنید زیرا محصولات مختلف ممکن است مواد مختلف نیاز داشته باشند.


4. مواد مورد استفاده برای چاپ

دو ماده مورد نیاز برای چاپ سه بعدی اسید پلی لاکتیک (PLA) و استایرن اکریلنیتریل بوتادین (ABS) می باشند. هر  دو ماده ترموپلاستیک هستند به این معنا که وقتی گرم می شوند نرم و قابل انعطاف می شوند، وقتی سرد می شوند منجمد می شوند.معمولا در وزن های یک کیلوگرمی فروخته می شوند.
اجازه دهید نگاهی به مزایا و معیب این دو ماده بیندازیم.
اسید پلی لاکتیک (PLA)
PLA یک نوع از پلاستیک است که از نشاسته ذرت مشتق شده است، برای مبتدیان جهت پنجه نرم کردن بسیار عالی است. همچنین برای ایجاد موارد ساده و کوچک خانگی خوب است. ویژگی های دیگر آن عبارتند از:
زیست تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست
به سرعت سرد می شود که این امر مانع از مشکلات در ارتباط با تاب مدل یا به اصلاح “وارپ شدن” می شود.
در هر دو حالت جامد و شفاف موجود است که به اشیاء چاپی جلوه ای براق می دهد
معایب: نقطه ذوب پایین آن ممکن است باعث تغییر شکل مدل تحت حرارت بالا شود
استایرن اکریلنیتریل بوتادین (ABS)
این ماده از پلاستیک های نفتی است که انتخاب مناسبی به دلیل قدرت و انعطاف پذیری آن است .انعطاف پذیری آن باعث ایجاد تکه های به هم پیوسته می شود که ایجاد و کار با آنها آسانتر است.
این ماده همچنین دارای نقطه ذوب بالاتری است، به طوری که تولیدات شما کمتر احتمال دارد تحت حرارت بالا تغییر شکل یابند.
معایب: زمان بیشتری برای خنک شدن در مقایسه با PLA نیاز دارد؛ مدل های آن حساس به تاب هستند و در کل پروسه پرینت بسیار پر خطا خواهد بود.
معایب:دمای محیط باید کاملا گرم باشد.در غیر این صورت روی بدنه کار ترک ایجاد می شود.
معایب: این ماده در حین چاپ شدن دود ساطع می کند.
چگونه انتخاب کنید
شما باید بدانید که کدام ماده برای محصول نهایی شما مناسب است. از آنجا است که شما می توانید انتخاب کنید که چه نوع پرینتر سه بعدی باید بخرید. این مهم است که بدانید که همه پرینترها نمی توانند از دو ماده استفاده کنند – برخی از آنها تنها با یک ماده و آنهم یک نوع کار می کنند.
در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص مواد ABS و PLA دارید می توانید مقاله جتکع زیر را مطالعه فرمایید.

تفاوت مواد ABS و PLA


5. مسائل ایمنی

برای چاپ سه بعدی، توجه به چند مسئله ایمنی لازم است.

سر و کار داشتن با حرارت
مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما در حال کار با پلاستیک گرم شده هستید. اگر شما مراقب نباشید، مواد اکسترودر شده، پلاستیک ها و در برخی از چاپگرها، بستر چاپ به خودی خود می تواند بسیار داغ شود و می تواند باعث سوختگی بدی شود. برخی از چاپگرها هیچ محوطه اطراف مخزن چاپ ندارند؛ احتیاط بیشتری برای کار با این پرینترها لازم است.(هرچند این مورد تا بحال هیچ تلفاتی نداشته است)

حرارت پرینتر سه بعدی - 6
مراقب دود باشید
نگهداری دستگاه پرینتر سه بعدی در یک اتاق که بخوبی تهویه می شود، مهم می باشد. در طول فرایند چاپ، انتظار می رود دود ساطع شود به خصوص هنگامی که شما از پلاستیک ABS استفاده می کنید. گزارش ها حاکی از آنست که این دودها گیج آور است، اگر چه تحقیقات بسیار نادری حکایت از داشتن تاثیر آنها بر سلامت کلی دارد. با این حال، بهتر است اقدامات احتیاطی انجام گردد، به خصوص اگر شما از پرینتر سه بعدی استفاده زیادی می کنید.

پلاستیک برای نگهداری غذا
از پرینتر های سه بعدی می توان برای ایجاد بسیاری از انواع آیتم های خانگی، از جمله لوازم آشپزخانه استفاده نمود. هر دو ABS و PLA به طور کلی برای نگهداری مواد غذایی سالم می باشند اما اگر مواد افزودنی به غذا اضافه شود در آن صورت سالم نیستند. یکی دیگر از نگرانی های عمده این است که محصولات ایجاد شده با پرینتر سه بعدی که از FDM استفاده می کند، دارای سطوح متخلخلی است که باکتری ها می توانند در آن تجمع پیدا کنند. شما می توانید آن اشیاء را بپوشانید تا برای استفاده ایمن تر شوند، اما بهتر است استفاده از وسایل آشپزخانه ای تولید شده بصورت چاپ سه بعدی را محدود کنید.


6. کیفیت

برای پرینت سه بعدی محصولات با کیفیت بالا، توجه داشته باشید شما نیاز به دو مورد دارید: وضوح چاپ و سرعت چاپ.
وضوح چاپ به سطح جزئیات خواسته شده از پرینتر که با میکرون اندازه گیری می شود برمی گردد. هرچه اندازه با واحد میکرون کوچکتر باشد، سطح کیفیت و دقت در اشیائی که تولید می کنید بالاتر می رود. سرعت چاپ اندازه سرعت حرکت اکسترودر پرینتر را اندازه گیری می کند – سرعت بالاتر چاپ، چاپ سریع تر را ممکن می سازد. توجه داشته باشید که ویژگی های دیگر ممکن است سرعت چاپ را تحت تاثیر قرار دهد، مانند افزایش و کاهش شتاب چاپگر، که به چاپگر جهت جلوگیری از تکان خوردن کمک می کند.

وضوح چاپ پرینتر سه بعدی - 7

هر چند در پایان، بهترین راه برای ارزیابی کیفیت یک چاپگر این است که به خروجی آن نگاه کنید. شما می توانید به عکس هایی از خروجی نهایی پرینترهای سه بعدی، که بصورت آنلاین در دسترس است قبل از خرید نگاهی بیاندازید.


7. مدل سه بعدی

پرینتر سه بعدی و فایل سه بعدی مکمل یکدیگرند. هنگامی که به گرفتن یک مدل سه بعدی می رسیم، دو راه وجود دارد: شما می توانید خودتان آن را ایجاد کنید و یا یک مدل طرح از پیش ساخته شده از اینترنت دانلود کنید. اگر شما قصد ایجاد مدل خود را دارید، انواع نرم افزار وجود دارد، چه آزاد و  چه تجاری، که به شما کمک خواهند کرد ساخته خود را به جهان واقعی بیاورید.
یادگیری مدل سازی در یک کامپیوتر یک کار دشوار است که به زمان و تلاش زیادی برای خو گرفتن با آن نیاز دارد. خوشبختانه، برای کسانی که زمان کوتاهی دارند، وب سایت هایی هستند که به ارائه مدل های سه بعدی از بسیاری از آیتم های مختلف ساخته شده توسط علاقه مندان از سراسر دنیا می پردازند. می توانید مقاله زیر را که سایت های برتر دانلود فایل stl هستند مطالعه بفرمایید.

10 سایت برتر دانلود فایل سه بعدی STL

مدل سه بعدی - 8


8. فایل های STL
فایل STL (استریولیتوگرافی) فرمت فایل استانداردِی است که مورد نیاز شما برای چاپ مدل های سه بعدی به یک جسم فیزیکی خواهد بود. اگر شما بخواهید مدل های سه بعدی خود را تولید کنید، این فایل را می توان با استفاده از اکثر برنامه های CAD تولید کرد.در واقع در داخل یک فایل STL اطلاعات مورد نیاز برای تولید یک مدل سه بعدی وجود دارد. مدل به خودی خود به یک سری از مثلثها و یک لیست از مختصات XYZ مورد استفاده چاپگر برای ایجاد شیء فیزیکی بصورت لایه به لایه شکسته و خرد می شود.

فایل stl - 9


9. نرم افزار رابط پرینتر
هنگامی که شما یک فایل STL از مدلی را که می خواهید چاپ کنید دارید، شما باید آنها را در یک نرم افزار برش قرار دهید. آنچه نرم افزار برش انجام می دهد این است که آن به چاپگر شما “می گوید” که چگونه مدل شما را چاپ کند. آن دستور می دهد که چه تعداد لایه مورد نیاز است، وضعیت شروع چاپگر و بخش هایی از مدل را که باید جامد و یا توخالی باشد تعیین می کند.
تعدادی نرم افزار وجود دارد که به شما در این امر کمک می کند هر چند برخی نرم افزارها همراه با چاپگر می باشند. یک مثال خوب در این زمینه نرم افزار MakeWare پرینترهای سری میکربات است.سایر نرم افزار ها Cura , Simplyfy3d و …

نرم افزار رابط میکربات


10. انجمن (جامعه)
مهمترین مورد درباره یک روند جدید تکنولوژی این است که تقریبا همیشه یک جامعه به صورت آنلاین به آن اختصاص داده شده است. این در مورد پرینتر سه بعدی صدق می کند. جامعه افرادی را که از یک برند خاص استفاده می کنند به صورت آنلاین بررسی کنید تا بتوانید یک بینش اولیه کسب کنید و پاسخی برای سوالات خود در مورد ورودی و خروجی چاپگر بیابید.
اگر جامعه کوچک بود و یا حتی بدتر، وجود نداشت، عدم وجود کاربران باید یک هشدار جدی برای خرید آن نام تجاری خاص باشد. همه آنچه که شما نیاز دارید تا یک سرمایه گذاری خوب انجام دهید، مطالعه بیشتر در مورد آن نام تجاری و رقبای آن است دراینصورت شما می دانید که در حال وارد شدن به چه چیزی هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *