کیت اسکنر سه بعدی

فوریه 8, 2019 yahya No comments exist

کیت اسکنر سه بعدی وسیله ای است که یک جسم یا محیط در دنیای واقعی را آنالیز می کند و اطلاعاتی در مورد شکل و ویژگی های ظاهری آن مانند رنگ به دست می آورد. دیتای بدست آمده می تواند برای تولید مدل سه بعدی دیجیتال استفاده شود. اگر در کنار اسکنر سه بعدی از یک پرینتر سه بعدی بهره ببرید هر چیزی را می توانید به راحت اسکن و پرینت کنید و حتی بر روی مدل های اسکن شده ادیت انجام بدهدی.

اطلاعات سه بعدی جمع آوری شده برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی مفید است. از اسکنرهای سه بعدی به طور گسترده در صنعت سرگرمی و در تولید فیلم و بازی های ویدیویی استفاده می شود. سایر کاربردهای رایج این فناوری شامل طراحی صنعتی؛ ساخت اعضای مصنوعی؛ مهندسی و نمونه سازی؛ کنترل کیفیت و مستند سازی مصنوعات فرهنگی است. مهندسی معکوس هم اکنون یکی از روش های متداول در صنعت است که طی آن محصولی که قبلا تولید شده پس از بررسی های فنی و تغییرات لازم، طراحی گردیده و قطعه با مد نظر قرار دادن این تغییرات، دوباره سازی می شود. در این راستا، توانایی فنی مهندسین در کنار استفاده از ابزار آلات پیشرفته می تواند بر کیفیت و سرعت عملیات مهندسی معکوس تاثیر بسزایی بگذارد.

تکنولوژی های مختلف زیادی به منظور ایجاد یک فایل سه بعدی از جسم وجود دارد. در یک دسته بندی کلی می توان اسکنر ها را به دو گروه تماسی و غیر تماسی دسته بندی کرد. اسکنر غیر تماسی خود به دسته اصلی فعال و غیر فعال تقسیم بندی می شوند.

اسکنر غیر تماسی فعال

این نوع اسکنر از نوعی پرتوافکنی یا تابش نور استفاده می‌کند و از طریق بازتاب این نوع پرتوها به شناسایی شی مورد نظر و محیط اطراف آن می‌پردازد. اولترا سونیک و اشعه ایکس، نمونه‌ای از‌ این نوع اسکنرها می‌باشد.

اسکنر سه بعدی مثلثی

این نوع از اسکنرها با بهره بردن از یک نور لیزر به صورت خطی و یا نقطه و همچنین استفاده از یک سنسور و یا دوربین فرآیند اسکن سه بعدی را انجام می دهند. جمع آوری نور لیزر بازتابیده شده از جسم توسط سنسور و یا دوربین و استفاده از سیستم محاسبات مثلثاتی، فاصله جسم تا اسکنر اندازه گیری می گردد. فاصله و همچنین زاویه بین سنسور و منبع لیزر به صورت کاملا دقیق معین و مشخص می باشد. متناسب با نور لیزر بازتابیده شده از نمونه اسکن، سیستم قادر است زاویه تابش نور به سنسور را اندازه گیری نماید و در نتیجه فاصله منبع نور تا سطح جسم را بدست می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *