المان یا نمادهای شهری مشهد در نوروز 98 به چه روشی ساخته شده اند..!!

آوریل 28, 2019 admin-1 No comments exist

همان‌طور که می‌دانید شهر مشهد چند سالی است که در نوروز میزبان برخی مجسمه یا نماد یا المان‌های با مضامین مختلف است، اما فارغ از هر نوع نظر کارشناسی در مورد این نمادها جالب است توجه شمارا به این مطلب جلب کنم که این نمادها چگونه و با چه روشی ساخته می‌شوند. ساخت این المان یا نمادهای شهری معمولاً به‌صورت های گوناگونی انجام می‌شود اما یکی از سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین این روش‌ها ساخت به کمک اسکنر سه‌بعدی است.

جالب است بدانید طراح یا مجسمه‌ساز در مرحله اول بعد از اتود اولیه و تائید طرح خود مجسمه‌ای مینیاتوری (استادی ماکت، تندیس واره یا ….) در مقیاسی کوچک ولی با تمام جزئیات می‌سازد.

در محله دوم که مطلوب ما است، این تندیس واره به کمک اسکنر سه‌بعدی اسکن دقیق می‌شود و مدل دیجیتالی یا ابرنقاط آن تهیه می‌شود.

در مرحله سوم طرح در کامپیوتر ویرایش شده و به مقیاس موردنظر برگردانده شده و آماه فرآیند ساخت می‌شود که این فرآید بستگی به بودجه و کیفیت درخواستی کارفرما یا طراح دارد که می‌توان به‌صورت تمام مکانیکی باشد و یا به کمک نیمه ماشینی صورت گیرد.
1- روش تمام ماشینی: طراح بعد از ویرایش فایل اسکن شده به‌صورت مستقیم فایل مربوطه (STL Or OBJ) را در اختیار دستگاه CNC  قرار می‌دهد.

2- روش نیمه ماشینی: طراح بعد از ویرایش فایل اسکن شده فایل موردنظر را با در نظر گرفتن نوع کار(المان یا تندیس) به‌صورت ورقه‌ای برش داده و فایل CAD را از آن استخراج می‌کند. نکته: این روش به نسبت روش قبلی هزینه تمام‌شده کمتری دارد اما دقت آن از روش CNC  کمتر است.
فایل های CAD آماده‌شده معمولاً برای برش ورق‌های MDF و یونولیت در دستگاه لیزری رایج بازار استفاده می‌شوند و بقیه مراحل ساخت بهروش‌های مرسوم گذشته انجام می‌شود.

*- یکی از نکات مطلوب و مهم در ساخت این نماد یا المان‌ها با روش اسکن سه‌بعدی رعایت تناسبات دقیق در نحوه ساخت این نمادها است. 

تلفن تماس: 09158957413

 

قیمت اسکنر سه بعدی - مهندسی معکوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *